Reklama [A] - Barlinek Okna
Historyczny folwark w Przelewicach zyska nowe oblicze. Umowa z wykonawcą podpisana.

Do Przelewic odwiedzających przyciąga nie tylko jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce – ogród dendrologiczny, ale także wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

News will be here

Aby zwiększyć atrakcyjność tego miejsca Samorząd Województwa zaplanował szereg inwestycji, które rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Kolejny ich etap to modernizacja i rozbudowa historycznego folwarku wraz z niezbędną infrastrukturą. Projektem tym zajmie się firma EXPERT Spółka z o.o. z Dolic.

Umowę z wykonawcą podpisał, 18 października w Ogrodach Przelewice- Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej, dyrektor instytucji Zygmunt Siarkiewicz. W wydarzeniu udział wzięli m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

- Chcemy tutaj propagować naszą zachodniopomorską kulturę w szczególności w odniesieniu do obszarów wiejskich, promować ekologię i chcemy z tego miejsca uczynić atrakcję, którą odwiedzać będą nie tylko mieszkańcy Pomorza Zachodniego, ale także turyści z całego kraju. Nie da się tego zrobić bez inwestycji. Mowa tu również o bazie noclegowej. Cieszę się, że tego zadania podejmie się lokalna firma i mam nadzieję na sprawną realizację w tych niełatwych czasach - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

- Wierzę, że ten wspaniały obiekt rozkwitnie i dzięki działaniom Samorządu Województwa stanie się dumą wszystkich mieszkańców regionu - dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

W ramach projektu zaplanowano adaptację obiektów do nowych funkcji - zgodnie z nowymi założeniami architektonicznymi i z wykorzystaniem najnowocześniejszych, optymalnych rozwiązań i technologii w zakresie ekologii (m.in. różnego rodzaju odnawialnych źródeł energii, zielonych ścian/dachów, systemu podziemnego gromadzenia odpadów - uwzględniającego ich segregację). Budynki zostaną przebudowane, wyremontowane oraz doposażone tak, aby uzyskały aprobatę nawet najbardziej wymagających gości. Wszystkie obiekty, a także przestrzeń publiczna dostosowane będą do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W pałacu powstanie nowoczesna baza hotelowo-szkoleniowo-konferencyjna z zapleczem gastronomicznym. Budynek dworu będzie wykorzystywany przez administrację ogrodu. Oranżeria zostanie przystosowana do celów edukacyjnych (m.in. możliwa będzie organizacja tzw. zielonych szkół), kulturalnych czy wystawienniczych. W spichlerzu zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowe, wystawiennicze i konferencyjne. Rozlewnia będzie dostosowana do pełnienia funkcji „laboratorium kuchennego”. Teren folwarku zostanie objęty monitoringiem.

Obszar niezabudowany będzie zagospodarowany tak, aby mogły się tu odbywać targi, pikniki, festiwale, koncerty, wystawy, ekspozycje, czy też wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.

W obrębie ogrodu zostaną przeprowadzone prace służące zarówno zabezpieczeniu zabytkowego charakteru i formy okazów flory, jak i stworzeniu atrakcyjnej przestrzeni publicznej służącej rekreacji, odpoczynkowi i edukacji. Wprowadzone zostaną nowe, współczesne formy elementów małej architektury, zbudowane zostaną m.in. altanki, wiaty, tarasy widokowe, plac zabaw, miejsca na ogniska, ogólnodostępne toalety. Dodatkowo będzie wykonana iluminacja części istniejących ścieżek oraz zieleni wysokiej. Wyremontowane zostaną domek japoński oraz szałas pasterski.

Zakończenie inwestycji obejmującej rewitalizację pałacu, dworu, oranżerii, spichlerza oraz przeprowadzenie prac na terenie ogrodu, planowane jest na październik 2023 r. Koszt tych prac, blisko 57 mln zł, zostanie pokryty ze środków z budżetu województwa. W kolejnych latach planowana jest modernizacja następnych obiektów, m.in. mleczarni, obory, stodoły, odrestaurowanie mauzoleum i stajni.

„Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej" to samorządowa instytucja, która od 2021 r. w Przelewicach prowadzi działalność w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego. Działa w powstałym w XIX wieku historycznym parku oraz licznie zachowanych zabudowaniach folwarku. Całość, ze względu na swoją wyjątkowość oraz unikalne walory historyczne, a także stan zachowania, została na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przelewicki Ogród Dendrologiczny to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów.

19-10-2022 Redakcja
Portal NaszePyrzyce.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Śledź nas

Reklama [B]

Reklama [C] MARAL Hurtownia BHP

Reklama [C]

Sonda

Wybory Samorządowe 2024. Kandydaci na Burmistrza. Na kogo oddasz swój głos?

PODZIŃSKA Marzena
PAJOR-KUBICKI Remigiusz
ODACHOWSKA-PIOSIK Agnieszka Maria
ŁYJAK Justyna

Najchętniej czytane

Festyn charytatywny dla Daniela.

Festyn charytatywny dla Daniela.

W czwartek 16 czerwca (Boże Ciało) o godzinie 14:30 w Folwarku Przelewice odbędzie się charytatywny festyn na ...

W Lipianach powstaje gościnne centrum logistyczne firmy PORR.

W Lipianach powstaje gościnne centrum lo...

Warszawska firma budowlana PORR zagości na terenach po byłej Fabryce Armatur - poinformował Burmistrz Lipian B...

 Pomoc w powrocie do zdrowia pyrzyczanina Daniela.

Pomoc w powrocie do zdrowia pyrzyczanin...

Daniel Nowacki, dyrektor Biblioteki – Gminnego Centrum Kultury w Przelewicach potrzebuje pomocy. Pieniądze są ...